Aydın Tabip Odası Yönetimi'nden açıklama

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu 30 Ocak 2017 toplantısında Türk Tabipler Birliği'nin "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" konulu açıklamasını ve sonrasında yaşananları...

31 Ocak 2018 - 11:38 - Güncelleme: 01 Şubat 2018 - 09:22

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu 30 Ocak 2017 toplantısında Türk Tabipler Birliği'nin "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" konulu açıklamasını ve sonrasında yaşananları değerlendirdi. Yönetim Kurulu toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında "TBBP'nin 'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' başlıklı basın açıklamasına katılıp katılmamanın ayrı, bu açıklamanın suç sayılmasının ayrı değerlendirilmesi gerekir" denilerek TTB üyelerinin daha nazik bir şekilde ifadeye çağrılabileceğini dile getirdiler.
Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu bildiride "Türk Tabipleri Birliği'nin 'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' başlıklı basın açıklamaları nedeniyle Merkez Konseyi'nin 11 üyesinin gözaltına alındığını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Söz konusu açıklamaya tamamen ya da kısmen katılıp katılmamak ayrı, o açıklamayı bir suç unsuru olarak görmek ve bu nedenle meslektaşlarımızı tutuklamak ayrıdır. Bu durum düşünce özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Söz konusu açıklama düşünce temellidir. Öyle ki, Tabip Odalarının birçoğunda da bu düşünce destek bulmamış ve bu konuda açıklamalar yapılmıştır. Özgür bir ortam ve demokratik bir yapıdan beklenen tam da budur. Düşüncelerini açıklaması nedeniyle, Merkez Konseyi üyelerimiz, olağan yolla ifadeye davet edilmeleri yerine evleri, hastane ve muayene odaları basılarak gözaltına alınmışlardır. Bu durum, hukuka ve insan haklarına uygun değildir. Sürecin bütünü endişe vericidir. Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak, meslektaşlarımızın en kısa sürede serbest bırakılmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verdiler.

Kaynak: İHA
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Voleybol, takviyelerle güçlendi
Voleybol, takviyelerle güçlendi
Arpa yüklü kamyonla tır çarpıştı, çuvallar yola savruldu
Arpa yüklü kamyonla tır çarpıştı, çuvallar yola savruldu